Read Çok Şey Bilen Adam by G.K. Chesterton Free Online


Ebook Çok Şey Bilen Adam by G.K. Chesterton read! Book Title: Çok Şey Bilen Adam
The author of the book: G.K. Chesterton
Edition: Dedalus Kitap
Date of issue: April 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 1.89 MB
City - Country: No data
Loaded: 2627 times
Reader ratings: 5.8

Read full description of the books:Edebiyatında yer alan göksel eğilimden dolayı, Chesterton için önce ilahiyatçı dediler. Ardından vatandaşlarından bazıları daha ileri gidip, Anglikan kilisesinden ayrılması ve Roma'ya bağlanması yüzünden onun edebiyatının geçerliliğini reddettiler. Suçu bununla da kalmadı Chesterton'un. Onun kozmo-kriminolojik romanı Bay Perşembe'nin felsefi uzamda gösterdiği çeşitlilikten yola çıkarak yazdıklarının salt felsefi yargılarla anlaşılacağı kimi okurlarca iddia edildi. Ancak ne var ki büyük şair, usta çizer ve zeki bir eleştirmen olarak bilinen Chesterton, bütün bu yeteneklerini ve birikimini içkin bir şekilde edebiyat için kullandı. İşin sırını bilenler, öte yandan, Chesterton'un 'paradokslar prensi' olduğunu dillendirir. Hayatı boyunca sigarasını, yemek yemenin tadını, eşsiz benzetmelerini ve keskin aforizmalarını ağzından eksik etmeyen bu prens, bildiklerini gerçekçi ve cesur bir dille anlatır. İlk defa Türkçeye aktarılan Çok Şey Bilen Adam'da da, bu böyle!


Download Çok Şey Bilen Adam PDF Çok Şey Bilen Adam PDF
Download Çok Şey Bilen Adam ERUB Çok Şey Bilen Adam PDF
Download Çok Şey Bilen Adam DOC Çok Şey Bilen Adam PDF
Download Çok Şey Bilen Adam TXT Çok Şey Bilen Adam PDFRead information about the author

Ebook Çok Şey Bilen Adam read Online! Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) was born in London, educated at St. Paul’s, and went to art school at University College London. In 1900, he was asked to contribute a few magazine articles on art criticism, and went on to become one of the most prolific writers of all time. He wrote a hundred books, contributions to 200 more, hundreds of poems, including the epic Ballad of the White Horse, five plays, five novels, and some two hundred short stories, including a popular series featuring the priest-detective, Father Brown. In spite of his literary accomplishments, he considered himself primarily a journalist. He wrote over 4000 newspaper essays, including 30 years worth of weekly columns for the Illustrated London News, and 13 years of weekly columns for the Daily News. He also edited his own newspaper, G.K.’s Weekly.

Chesterton was equally at ease with literary and social criticism, history, politics, economics, philosophy, and theology.


Reviews of the Çok Şey Bilen Adam


LEWIS

Another one-time book, but it was interesting.

FINLEY

A cozy book that teaches small things, happiness, in detail!

LYDIA

I was inspired by this book!

AARON

Total disappointment

BEATRICE

A book that really liked it!
Add a comment
Download EBOOK Çok Şey Bilen Adam by G.K. Chesterton Online free

PDF: ok-ey-bilen-adam.pdf Çok Şey Bilen Adam PDF
ERUB: ok-ey-bilen-adam.epub Çok Şey Bilen Adam ERUB
DOC: ok-ey-bilen-adam.doc Çok Şey Bilen Adam DOC
TXT: ok-ey-bilen-adam.txt Çok Şey Bilen Adam TXT